Start
XAVIAN XN 125 JUNIOR test HiFi Choice
Model XN 125 Junior wpisuje się w brzmieniowe kanony czeskich monitorów. Zmiany w katalogu produktów są charakterystyczne przede wszystkim dla tych firm, które nie chcą stać w miejscu, a więc są pochodną ich naturalnego rozwoju. W ofercie czeskiej (z włoskimi korzeniami) marki Xavian ostatnio niezbyt często pojawiały się nowe modele, aczkolwiek progres dało się jednak zauważyć, choćby dzięki takim kolumnom, jak XN Piccola (recenzja w nr. 12/2012) czy Preludio.

Roberto Barletta, właściciel firmy, zdecydował się też na gruntowne zmiany konstrukcyjnie w modelach Primissima (recenzja w nr. 1/2011) i Gran Colonna (recenzja w nr. 4/2011), a oprócz tego opracował podstawkowe XN 125 Junior, będące bezpośrednim następcą testowanych przeze mnie trzy lata temu kolumn XN 125 ES, które – jak mogło się wówczas wydawać – na dłużej zastąpią oryginalne XN 125 z 1998 r. Te niewielkie dwudrożne monitory od kilkunastu lat stanowią więc trzon oferty czeskiego producenta, co wcale mnie nie dziwi, bo są jednymi z najbardziej udanych projektów Włocha. Tymczasem nie minęły trzy lata od ostatniej premiery zmodyfikowanej wersji, a w katalogu pojawiła się nowa konstrukcja, która wedle zapewnień producenta brzmi jeszcze lepiej. Przekonajmy się, czy rzeczywiście tak jest.

Tak jak w przypadku modelu ES, tak i teraz w odniesieniu do Juniorów Roberto Barletta zdecydował się na zmianę głośników. O ile celulozowy stożek Scan-Speaka jest znany z poprzednich kolumn, o tyle tweeter jest całkiem nowy. Miejsce lubianej przeze mnie miękkiej kopułki Morela zajął pierścieniowy głośnik marki Scan-Speak, której produkty są obecnie podstawą niemal wszystkich zespołów głośnikowych produkowanych w tej czeskiej manufakturze. Taki stan rzeczy napawa optymizmem, bo zwykle długa i nieprzerwana współpraca dostawcy przetworników i producenta kolumn oznacza korzyści, np. lepiej dopracowane strojenie przetworników dzięki zrozumieniu ich właściwości brzmieniowych i cech fizycznych.

cały test: pdf XAVIAN XN 125 JUNIOR test HiFi Choice 0,7 Mb

 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław