Start arrow Aktualności arrow Lumin D2 odtwarzacz plików audio w teście Highfidelity.pl
Lumin D2 odtwarzacz plików audio w teście Highfidelity.pl
Kiedy w 2013 roku testowałem, wówczas jedyny, odtwarzacz firmy LUMÏN, trudno było powiedzieć, jak się potoczą jej losy. Urządzenie nosiło tę samą nazwę co firma – Lumïn – i można było się spodziewać chociażby tego, że to pojedynczy produkt, mający być wyrazem ambicji jego twórców. A są to, przypomnę, inżynierowie mającej siedzibę w Hong Kongu firmy Pixel Magic Systems Ltd., specjalizującej się w odtwarzaniu i obróbce sygnału wizyjnego HD (High Definition, w skrócie hi-def).
 


Od razu mieli więc w małym palcu, że tak powiem, teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu obróbki sygnałów wysokiej rozdzielczości. Tak się składa, że byli też audiofilami.

Jak wówczas pisał pan Li On, prace nad urządzeniem ruszyły po tym, jak udało się zhakować konsolę Sony PS3 i zripować, tj. zgrać sygnał cyfrowy w postaci pliku, płyty SACD (więcej TUTAJ). Są bowiem fanami formatu DSD (Direct Stream Digital) i chcieli mieć możliwość odtwarzania tego typu plików. A najlepsze odtwarzacze obecne wówczas na rynku – firmy Linn – współpracowały jedynie z nagraniami zakodowanymi w PCM (Pulse Code Modulation). W tym celu opracowali samodzielnie oprogramowanie dla swojego odtwarzacza, a także dedykowaną mu aplikację na urządzenia przenośne.Druga strona równania, tj. „maszyneria” też powstała z inspiracji, wspomnianymi już, urządzeniami firmy Linn. Nieprzypadkowo bowiem odtwarzacze Lumïna wyglądają, jak wyglądają – są niskie, przypominają tunery radiowe FM, w centralnej części przedniej ścianki mają wyświetlacz, aluminiowe obudowy oraz wysuniętą daleko w tył górną ściankę, zakrywającą wszystkie przyłącza. Była to, tak tę sprawę odbieram, najwyższa forma uznania; Linn to bowiem nie tylko pionier budowy high-endowych odtwarzaczy plików audio, firma nagraniowa i wydawnicza oferująca pliki hi-res Linn Records, ale także producent, który ustalił pewien wzór funkcjonalności oraz budowy tego typu urządzeń.

czytaj cały: TEKST
źródło: highfidelity.pl
 
© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław