Start
DAVONE
 
Nie jest łatwo wymyślić i zaprojektować urządzenie, które jest zarazem oryginalne i nietypowe, a przy tym proste i eleganckie. Paul Schenkel z firmy Davone zdołał dokonać tej sztuki. Chociaż jedynym produktem w ofercie Davone jest zestaw głośnikowy Rithm, to jednak łączy on w sobie wszystkie cechy wymienione powyżej.

A skoro już piszemy o połączeniu cech trudnych do połączenia, to trzeba też dodać, że Rithm jest w stanie zaimponować zarówno audiofilom, melomanom jak i osobom, które od sprzętu oczekują przede wszystkim stylowego wyglądu. Żeby stworzyć taką niezwykłą kombinację, Paul Schenkel musiał w swoim podjeściu połączyć inżynierską wiedzę z innymi talentami. Jako fizyk i akustyk z bogatym doświadczeniem, a zarazem miłośnik modernistycznej architektury i minimalistycznego wzornictwa, miał on wszystkie niezbędne predyspozycje.

Chociaż kreatywność i oryginalne pomysły są niezwykle cenne, to jednak podstawą dla każdego wysokiej jakości urządzenia audio jest żmudna i drobiazgowa optymalizacja techniczna. Rithm wykorzystuje koncentryczny, dwudrożny zespół głośnikowy. Kopułkowy głośnik wysokotonowy o średnicy jednego cala jest umieszczony w centralnym punkcie 7-calowego głośnika niskośredniotonowego. Akustyczne centra obydwu przetworników znajdują się więc w tym samym miejscu. Dzięki temu cały system przypomina w działaniu szerokopasmowe źródło punktowe. Przy projektowaniu zwrotnicy Rithma wykorzystano bogaty zestaw narzędzi z warsztatu projektanta. A więc bardzo dokładne pomiary w znakomitej komorze bezechowej, cyfrowe wspomaganie projektowania filtrów i oczywiście odsłuchy. Paul Schenkel pieczołowicie optymalizował szczegóły dotyczące kształtu obudowy, jej wymiarów i krzywizn. Prototypowa wersja kolumn była prezentowana publicznie w 2006 roku na wystawie hi-fi w Kopenhadze. Wersja produkcyjna pojawiła się rok później, na kolejnej edycji kopenhaskiej imprezy.
Kluczowym elementem, który decyduje o unikalnym charakterze Rithma jest obudowa. Zakrzywione panele zestawów Davone są produkowane z wykorzystaniem nowoczesnego, komputerowo sterowanego parku produkcyjnego i formowane na prasie przy pomocy wysokich ciśnień i wysokich temperatur. W ten sposób uzyskują swoje łukowate kształty. Produkcję obudowy powierzono duńskiemu podwykonawcy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w zakresie technologii formowania drewna na prasie.

Co daje ścianka wykonana w ten sposób? Oczywiście elegancki wygląd kojarzący się z minimalistycznym, skandynawskim wzornictwem. Oprócz tego jest też szereg korzyści technicznych. Po pierwsze dwa łuki spięte dwoma ściankami bocznymi tworzą strukturę sztywniejszą aniżeli zwykła prostopadłościenna skrzynka. Po drugie kształt komory wydatnie zmniejsza problem rezonansów wewnątrz obudowy. Jednocześnie kształt komory pozwala na swobodny przepływ powietrza sprężanego wewnątrz obudowy przez głośnik. Samo zachowanie ścianki klejonej z 16 warstw też istotnie różni się od zwykłej, litej płyty. Pomiędzy poszczególnymi warstwami drewna znajduje się klej. Taka struktura ścianki pomaga w rozpraszaniu energii. Sumaryczny efekt jest taki, że głośnik ma zoptymalizowane warunki pracy, a udział pasożytniczych dźwięków promieniowanych przez obudowę maleje i można usłyszeć więcej szczegółów w odtwarzanej muzyce. Elegancka forma nie jest więc osobnym celem, ale współgra ze spełnianą funkcją.

Skąd pomysł na taką obudowę? Paul Schenkel sam nie potrafi na to precyzyjnie odpowiedzieć. Jak sam mówi, patrząc na przedmioty, widzi w nich potencjalne kolumny głośnikowe. Inspiracją dla niego jest architektura i meble. A kształt łuku po prostu któregoś dnia pojawił się w szkicowniku...


 

 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław