Start
Xavian Carisma test HiFi Choice
Model Carisma firmy Xavian łączy w sobie wielką pasję i doświadczenia zdobywane przez lata. Produkty marki Xavian są znane w Europie ze znakomitej jakości wykonania i charakterystycznego brzmienia, nie tylko za sprawą wysokiej klasy głośników marki Scan-Speak, ale również pewnej specyfiki strojenia, rozpalającej serca melomanów.

Model Carisma jest naturalnym rozwinięciem innego luksusowego modelu, a mianowicie kolumn Piccola (zob. test w nr. 12/2011 HFC&HC) – klasyczny dwudrożny układ głośnikowy uzupełniono dodatkowym wooferem wspomagającym pasmo basu. Zaawansowana seria XN, do której należy m.in. testowany wcześniej model Piccola, została właśnie wzbogacona o jeszcze bardziej rozbudowany konstrukcyjnie zespół głośnikowy, mający celować w klientów dysponujących dużymi pomieszczeniami, wymagających wysokiej jakości i wierności brzmienia. Model Carisma jest zatem odpowiedzią Roberta Barletty na rynkowe zapotrzebowanie i sprawia, że fani czeskiej marki mają teraz do wyboru jeszcze więcej modeli z serii XN, która odniosła duży sukces rynkowy.

Ciężkie i masywne

Najnowsze kolumny Carisma pod względem designu są przeciwieństwem mojego ulubionego modelu Giulietta ze swoimi smukłymi i strzelistymi bryłami. Carisma prezentują zupełnie inną estetykę, są masywne, a zamontowane w nich przetworniki dają pewne wyobrażenie o dźwięku, jaki są w stanie generować. Skrzynie, jak to zwyczajowo u Xaviana, wykonano z niezwykłą starannością i dbałością o najmniejsze detale, a sama konstrukcja zarówno pod względem sztywności, jak i wytłumienia została dostosowana do przetworników. Obudowy wykonano z płyt MDF o grubości 22mm. Wewnątrz zastosowano wzdłużne i poprzeczne wzmocnienia – deska oddzielająca od siebie dwie komory dla głośników również stanowi solidne usztywnienie, zwłaszcza w miejscu, gdzie najbardziej na wibracje narażone są boczne ścianki o największej powierzchni. Dwie niezależne komory są wygłuszone kombinacją materiałów o ściśle określonym współczynniku tłumienia. Ewentualne wibracje bocznych ścianek pochłaniają maty bitumiczne, jednak producent zachował w tym względzie umiar i nie przesadził zbytnio z grubością warstwy. Następnie użyto mat filcowych, a na samym końcu nieco grubszych plastrów gąbki, która idealnie nadaje się do tłumienia komór wentylowanych tunelem rezonansowym. Materiały tłumiące przytwierdzono w takich miejscach, żeby nie utrudniały przepływu powietrza od tylnej części membran przetworników do układu bas-refleks.

cały tekst: pdf Xavian Carisma test HiFi Choice 0,9 Mb
 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław