Start
Xavian Bonbonus test HiFi Choice
Stylowe, niewielkie monitory zaskakują nie tylko szeroką gamą kolorystyczną, ale także brzmieniem gładkim jak aksamit…

Xavian Bonbonus są całkowitym przeciwieństwem testowanych niedawno kolumn tego samego producenta, a mianowicie modelu Carisma. Małe Bonbonusy w zestawieniu z ciężkimi podłogówkami prezentują się jak Dawid naprzeciwko Goliata.

Małe monitory mają z reguły ograniczenia w basie, z czym zazwyczaj nie mają problemów sporych rozmiarów kolumny wolnostojące. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły, a jednym z modeli, który zdaje się przeczyć tej zasadzie, jest Dynaudio C1. Kiedy go testowałem, zaskoczył mnie potęgą basu i jego głębią porównywalnymi z tym, co zapewniają kolumny podłogowe. Dotychczas nie słyszałem jeszcze monitorów osiągających tak spektakularne efekty w przetwarzaniu niskich tonów, jak to czynią Dynaudio C1. Należy jednak pamiętać, że cena tych niewielkich kolumn jest relatywnie wysoka. Przystępując do testowania sympatycznych maluchów Xaviana, zastanawiałem się, czy ich twórcy przyświecał podobny cel, jak inżynierom z Dynaudio, czy też w inny sposób chcą przekonać do siebie potencjalnych klientów. Ale wszystko po kolei…

Wykończenie

Stolarka tych kolumn tradycyjnie stoi na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak innych modeli czeskiej manufaktury, z jakimi miałem styczność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Xavian pozostaje więc wierny ideałom i ani myśli poświęcać wysokiej jakości wykonania w imię oszczędności. Te filigranowe kolumny powstają za naszą południową granicą w czeskim Kladnie, oddalonym zaledwie o 25km na zachód od Pragi. Natomiast o ich włoskich korzeniach mówi się z racji założyciela firmy Roberto Barletty. Skrzynki występują w szokującej liczbie wykończeń – dostępne są trzy różne wersje w naturalnym fornirze oraz dziewięć pastelowych kolorów (tutaj niezależnie od barwy mamy również prawdziwą okleinę). Bonbonusy to niewielkie dwudrożne monitorki wentylowane dwoma pięknie wykonanymi aluminiowymi tunelami bas-refleksu. Ładne i zgrabne skrzynki o miłych dla oka proporcjach można ustawić dosłownie wszędzie, a co najważniejsze, są one odporne na silne nterakcje ze słabo wytłumionymi pomieszczeniami. Tak więc miłośnicy monitorów nie muszą się obawiać, że Bonbonusy źle zagrają w pokojach o niezbyt sprzyjającej akustyce, a więc z dużymi powierzchniami odbijającymi fale dźwiękowe.

Wracając jednak do skrzynek, to są one składane i montowane od początku do końca przez jedną osobę, która na końcu podpisuje się pod swoim dziełem – podpis umieszczony jest tuż pod numerem seryjnym na tabliczce znamionowej (kolumny otrzymane do testów składał Danny). Roberto Barletta takimi zabiegami chce nadać swoim kolumnom rys wyjątkowości i ekskluzywności. Pomysł nie jest nowy, ale sprawdził się w praktyce i jest często stosowany przez uznanych światowych producentów, choćby Ferrari – markę powszechnie szanowaną w samochodowym światku (ich silniki są również składane ręcznie i sygnowane nazwiskiem osoby, która to zrobiła). Oczywiście trudno porównywać niedrogie Bonbonusy do silników Ferrari, niemniej jednak już w momencie zakupu tych monitorów mamy poczucie, że zostaliśmy posiadaczami rzeczy wyjątkowej, a nie produktu z „taśmy”.

Cały tekst: pdf Xavian Bonbonus test HiFi Choice 0,7 Mb

 

Mały cud, wykonany przez Xaviana. Bonbonus jest po prostu niesamowitym mini-monitorem: melomani będą zadziwieni jego niewielką ceną. Bonbonus gra muzykę w inny sposób niż produkty z tak zwanego mainstreamu, znajdujące się w podobnej klasie cenowej: nie zostaniecie Państwo w pierwszej chwili zaskoczeni nienaturalnymi wysokimi tonami czy nadmiernym basem. Bonbonus gra w sposób, który nazwaliśmy „mini High-Endem”: maksymalne dbanie o zgodność fazową, rytmikę i barwy instrumentów oraz głosów. 

Wyjątkowe zdolności w zakresie mocy pozwalają na integrację tych kolumn również w dużych pomieszczeniach.
Dzięki niewielkim rozmiarom oraz portom bas-refleks umieszczonym z przodu ich ustawienie jest wyjątkowo proste.
Zdejmowalne maskownice są mocowane magnetycznie, co nie zaburza wyglądu przedniej ścianki.

Bonbonus jest dostępny w trzech różnych okleinach drewnianych i dziewięciu kolorach pastelowych, malowanych na okleinie z prawdziwego drewna.
Detale są widoczne na zdjęciach.

Cała produkcja jest prowadzona w naszej fabryce w Kladnie, w Czechach.

Ceny (w zależności od wykończenia) - 1695 - 1895 zł

Dane techniczne:
Głośnik średnio-niskotonowy:
132 mm robiony na zamówienie dla Xaviana, z impregnowaną membraną papierową, 40 mm cewka na formierzu kaptonowym, nierezonująca guma, odlewany kosz
Głośnik wysokotonowy: 26 mm robiony na zamówienie Xaviana, nasączana membrana z materiału, komora głośnika za membraną, struktura magnetyczna dostosowana do wysokich mocy
Typ kolumny: 2-drożna, wytłumiona, bas-refleks, z aluminiowymi portami z przodu
Obudowa: Ręcznie robiona, panele o grubości 16 mm, maskownica mocowana magnetycznie, okleiny drewniane
Pasmo przenoszenia: (-3 dB na osi referencyjnej): 59 - 20000 Hz
Podłączenie: 1 para pozłacanych zacisków kablowych
Impedancja nominalna: 8 omów
Częstotliwość podziału: 3000 Hz
Czułość (2,83V/1m): 87 dB
Rekomendowana moc wzmacniacza: 30 - 120 W
Wymiary (WxSxG): 273 x 160 x 200 mm
Waga (1 sztuka): 4,7 kg

 






 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław