Start
DAC/wzmacniacz słuchawkowy Hegel HD12 - stereoikolorowo.blogspot.com
Norweski Hegel ponownie ostro zaatakował, wyprzedził konkurencję, zaskoczył audio świat niekonwencjonalnymi działaniami marketingowymi. Podjęto właśnie decyzję o wycofaniu pierwszorzędnie sprzedających się modeli urządzeń hi-fi (i z doskonałą reputacją pod względem brzmienia), by zastąpić je całkowicie nowymi. Tak postępują wyłącznie albo szaleńcy, albo wizjonerzy. W przypadku Benta Holtera, czyli właściciela i głównego konstruktora firmy Hegel Music Systems, dominuje ten drugi pierwiastek.

Nie piszę, że Ben jest wyłącznie wizjonerem, bo w dziedzinie inwestowania w rozwój audio hi-fi trzeba też być trochę szaleńcem, aby osiągnąć prawdziwy sukces, a tego marce Hegel ostatnio nie brakuje - idzie jak burza, posuwa się jak walec nie zważając się na rywali. Za te czyny i działania (oraz naturalnie za firmowy dźwięk) Hegel zdobył sobie liczną rzeszę oddanych fanów, a nawet wyznawców. Zresztą jak nie lubić przedsiębiorstwa, które za motto obrało dużo mówiące demokratyczne, a w zasadzie egalitarne hasło: „Hegel – high-end dla ludzi”. Albo jeszcze lepsze, choć już bardziej kolokwialne: „Oferujemy kawior w cenie kiełbasy”.Rewolucja w przedsiębiorstwie trwa. Ostatnio wycofano świetny wzmacniacz H70, zastąpiony modelem H80; aktualnie zakończono produkcję wybornych wzmacniaczy H200 i H100 (wcześniej zaś wprowadzono topową integrę H300), a kilka dni temu obwieszczono wszem i wobec wypośrodkowanego następcę H100 i H200 o symbolu H160. A do tego równolegle zaproponowano całkowicie nowy stacjonarny przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz słuchawkowy w jednym Hegel HD12, co jest nie lada sensacją, bowiem „czegoś” takiego w historii marki Hegel jeszcze nie było. I to właśnie ów DAC/wzmacniacz będzie przedmiotem dalszego tekstu. Do Polski przyjechały trzy egzemplarze demo – doświadczyłem zaszczytu zapoznawać się  z jednym z nich, o co zadbał polski dystrybutor marki Hegel – firma Moje Moje Audio z Wrocławia.Wrażenia ogólne i budowa
Patrząc na Hegel HD12, aż chce się napisać, że wygląda jak typowy Hegel. To charakterystyczna do firmowego designu ascetyczna niewielka czarna skrzynka zaopatrzona w duży, czytelny niebieski wyświetlacz alfanumeryczny na froncie. I w zasadzie to wszystko. Jednakowoż jakość zastosowanych elementów oraz ich precyzyjny montaż są na najwyższym poziomie konstrukcyjnym, po norwesku czystym i ergonomicznym. Na panelu przednim nie ma żadnych pokręteł, przycisków, ani suwaków (wszelkich operacji dokonuje się z poziomu pilota zdalnego starowania). Jest tylko wspomniany wyświetlacz, i uwaga! – gniazdo słuchawkowe na wtyk 6,3 mm, co jest sporym precedensem, bo Hegel do tej pory nie oferował w stacjonarnych urządzeniach hi-fi wzmacniaczy słuchawkowych (pomijam ubiegłoroczny przenośny Hegel Super, bo to inna historia). Czyli zdecydowano pójść z duchem czasu i zaproponować nowoczesne „wszystkomogące” combo. Piszę: combo, bo HD12 to nie tylko 32-bitowy DAC o umiejętnościach dekodowania natywnego sygnału DSD64, sygnału cyfrowego o maksymalnej częstotliwości próbkowania do 24-bit/192 kHz (także na wejściu USB!), ale także rasowy przedwzmacniacz liniowy, którym można sterować kolumnami aktywnymi lub zewnętrznymi końcówkami mocy (jedną stereofoniczną lub dwiema monofonicznymi). Przeto HD12 spełnia wszelkie kryteria ultra-nowoczesnego hi-fi, w tym komputerowego, o czym szerzej za chwilę.Jak można przeczytać na firmowej stronie, nowy HD12 to The Digital Connection (pol. cyfrowy łącznik), co jest grą słów pochodzącą między innymi od tytułu sławnego filmu The French Connection. HD12 jest zaopatrzony bowiem w aż cztery wyjścia cyfrowe (2 x optyczne, jedno koaksjalne i jedno USB), można więc z niego korzystać w połączeniu ze wszystkimi wzmacniaczami i amplitunerami, a nawet sterować kolumnami aktywnymi lub końcówkami mocy, ma bowiem zainstalowaną cyfrową regulację wzmocnienia siły głosu. Przy czym od razu wypada dodać, iż regulacji zewnętrznego wzmocnienia dokonuje się poprzez wyjścia analogowe RCA lub XLR, co w przypadku tych drugich nie jest wcale oczywiste w pułapie cenowym reprezentowanym przez Hegel HD12 – zazwyczaj w tak galanteryjne dodatki wyposażane są sprzęty studyjne z wyższej półki.

czytaj cały: TEST
źródło: stereoikolorowo.blogspot.com

 

 


 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław