Start
Gradient Revolution MK IV hi-end po fińsku, hi-end inaczej
Nie dane mi było poznać go osobiście, lecz sądząc na podstawie tego, co i jak robi, nie może być inaczej: Atte Salmi (Gradient Labs) zdecydowanie nie jest typem przedsiębiorcy-audiofila, który daży do tego, by możliwie łatwo i przyjemnie pomnażać majątek. Świadczy o tym produkowany od lat model Revolution, wizytówka firmy, do której to słowo – w tradycyjnym jego rozumieniu – kompletnie nie pasuje.

Niewielu jest wytwórców sprzętu audio w Finlandii. Ja, przyznam szczerze, prócz Gradienta kojarzę jeszcze tylko – a może przede wszystkim –
Geneleca. W przeciwieństwie do tej dużej, co by nie mówić, firmy przedsiębiorstwo Gradient Labs Oy z siedzibą w Porvoo, 48-tysięcznym mieście położonym 50 km na wschód od Helsinek, w pobliżu fiordów Zatoki Fińskiej, czyli de facto Bałtyku – to przysłowiowa pchełka. A żeby oddać sprawiedliwość faktycznemu stanowi rzeczy – niewielkie rodzinne przedsiębiorstwo prowadzone przez niejakiego Atte Salmiego.

Gradient ma skrajnie nietypową ofertę, która z handlowego punktu widzenia jest też skrajnie „trudna”. Tworzy ją pięć zestawów głośnikowych (nie licząc subwoofera), wśród których żaden nie jest podobny do innego. Tak na dobrą sprawę, każdy z modeli stanowi niejako odrębny byt – odmienną propozycję. Nie ma tutaj żadnych „serii” ani „linii”. Atte projektuje jedną kolumnę, zamyka temat, bierze się za następną, zaczynając od czystej kartki papieru. Co najwyżej wykorzystuje te same lub zmodyfikowane komponenty, jak na przykład koncentryczny głośnik
opracowany wspólnie z Seasem. Poza tym podobieństwa między modelami dotyczą jeszcze jednej cechy: za wyjątkiem modelu Helsinki, głośniki są schowane za maskownicami, ukryte przez oczyma ciekawskich, którzy mogli by zechcieć „wyobrażać” sobie brzmienie tego czy innego modelu kolumn.

cały test: pdf Gradient Revolution MK IV hi-end po fińsku, hi-end inaczej 0,6 Mb

 

Polecamy

Moje Audio na facebook
HIGH Fidelity online
WWW.HI-FI.COM.PL - pismo audiofila i melomana
WWW.AUDIO.COM.PL - Video Hi-Fi Hi-End Kino domowe
WWW.AV.COM.PL - strona czasopism specjalistycznych o temetyce audio i video
WWW.HiFi.PL - wszystko o audio
hfc.com.pl
www.audiostereo.pl
Sample Image
soundrebels.com
 
stereolife
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy
 
hifiphilosophy

 

 
DEALERZY
 
Katowice
 
Audio Styl
 
Pabianice
 
Active Image
 
Lublin
 
Active Image
 
Lubin, Wrocław
 
Active Image
 
Gdańsk
 
Active Image
 
Warszawa
(Goldenote, Lavardin)
 
Active Image
 
 

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość
© 2008-2011 www.mojeaudio.pl
Designed by REMI_COM (Remigiusz Gąsiorowski)

Moje Audio - ul. Sudecka 152, 53-129 Wrocław